sobota, 17 grudnia 2016

Indeks glikemczny - z czym to się je?



Warzywa powinny znaleźć się w każdej zdrowiej diecie.
Warzywa zwykle cechują się najkorzystniejszym IG
Prowadzenie swojej diety, wg zdrowych wytycznych wymaga wiedzy i niekiedy trzeba być także dobrym matematykiem. Dodać, odjąć i podzielić by wszystko ładnie się balansowało a nasz organizm był zadowolony z przyjętych składników odżywczych.

Indeks glikemiczny (IG) 

Wskaźnik ten wyznaczany jest dla każdego produktu z osobna. Indeks glikemiczny pokazuje nam jaki wpływ ma zjedzenie danego produktu na poziom glukozy we krwi po 2-3 godzinach od ich spożycia - nazywa się to glikemią poposiłkową. 

Mechanizm 
Im wyższy indeks glikemiczny danego produktu, tym wyższy poziom cukru we krwi po jego spożyciu.

Wysoki indeks glikemiczny.

Spożycie produktu o wysokim indeksie glikemicznym prowadzi do wzrostu poziomu glukozy we krwi, tak samo szybko ta wartość spada i prowadzi do hipoglikemii. Robimy się głodni i dalej podjadamy. Taki produkt nie nasyca nas w ogóle. 
Wysoki indeks glikemiczny.Dieta
Do planowania diety odchudzającej potrzebne są łącznie z indeksem glikemicznym takie parametry jak ilość kalorii czy zawartość tłuszczu w danym produkcie. Trzeba pamiętać, że wartość IG zależy od stopnia przetworzenia danego produktu. Zwykle jest tak, że im mniej przetworzony, przerobiony produkt tym indeks glikemiczny jest niższy. 

Niski indeks glikemiczny
Spożycie takiego produktu, pozwala na to by cały proces przyswajania cukrów w organizmie przebiegał w spokojnym miarowym rytmie. Nie ma tutaj gwałtownego wzrostu stężenia glukozy, nagłego wyrzutu insuliny i tak samo szybkiego spadku ilości cukru we krwi. Niskie wartości cukru we krwi są zawsze na bieżąco zużywane na potrzeby energetyczne organizmu w danym momencie. Niski indeks gilkemiczny.Wysoki indeks glikemiczny
Negatywne skutki spożywania produktów o wysokim indeksie glikemicznym:

  • napady głodu, częste podjadanie
  • wysoki wyrzut insuliny, prowadzi do odkłania się cukru w postaci tłuszczu w organizmie 
  • odkładanie tłuszczu w organizmie prowadzi do przybierania na wadze 
Wpływ na stan zdrowia.
Błonnik 
Jego zamieszanie w sprawę z cukrami, polega na tym że obniża on poziom cukru we krwi uwalnianego z danego produktu, Dzieje się tak, dzięki temu że blokuje on w pewnym stopniu uwalnianie glukozy do krwi, poprzez spajanie kęsów pokarmu w jelitach. Przez to spowalnia on przyswajanie węglowodanów. 

Wartości IG
- niski do 50 
- średni 55-69
- wysoki powyżej 70 

Jak obliczyć wartość indeksu glikemicznego posiłku? 
I tutaj przydadzą się wspomniane na początku posta umiejętności matematyczne. Mogłabym opisać to krok po kroku na sucho, jednak myślę że bardziej do wyobraźni będzie przemawiać obliczenie IG posiłku na przykładzie. Moim przykładem będzie smoothie z bananem, jarmużem i kiwi. Dla ułatwienia obliczeń zakładam, że używam po 100 g z każdego z produktów do przygotowania smoothie.
Dane do obliczeń.
Dane do obliczeń. 

Indeks glikemiczny posiłku.
Indeks glikemiczny posiłku.
Obliczenia.
Jak widać, nie obejdzie się bez małych kalkulacji. Umiejętność doboru produktów i zwracanie uwagi na parametry żywieniowe może pozwolić na prowadzenie zbilansowanej diety, która zaowocuje nie tylko zdrowiem, ale i ładną figurą jeżeli tylko połączy się to wraz z wysiłkiem fizycznym. Oczywiście wszystko należy robić z głową :) 

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.